Aktualności

Dowiedz się co nowego u nas i w świecie tłumaczeń. Poznaj naszą pracę od zaplecza.

Czy każdy może nauczyć się języka obcego?

26 czerwca 2017

Wiek, umiejętności i metody przyswajania wiedzy determinują sposoby nauki języka obcego. Dzieci, młodzież, jak i dorośli wymagają innego podejścia. Jedno jest pewne – nauczyciel musi znaleźć odpowiednią drogę dotarcia do kursanta. Jak zatem uczyć, żeby nauczyć?

Muzyka pomocna w nauce języka

Zdolność koncentracji, dobra pamięć, systematyczność – te wszystkie cechy mają ogromy wpływ na postępy w nauce języka obcego. Niektórzy z nas wciąż poszukują odpowiedniej metody, by jak najlepiej przyswoić nowe słownictwo, zrozumieć gramatykę, czy też szlifować wymowę. Jak się okazuje można bardzo przyjemnie doskonalić się w rozwoju lingwistycznym. Muzyka jest jednym ze sposobów nauki języka, ponieważ stymuluje wszechstronny rozwój, włączając do działania obydwie półkule naszego mózgu. Nazywamy to „Efektem Mozarta”, ponieważ wybrane kompozycje muzyki klasycznej pozwalają się wyciszyć i skoncentrować na zadaniu. W przypadku małych dzieci bardzo efektywna jest nauka poprzez piosenki w języku obcym. Śpiewanie doskonale wpływa na poszerzanie słownictwa, wymowę i rozwój mowy. Młodzież, która chce naśladować swojego idola, uczy się na pamięć tekstów swoich ulubionych piosenek. Nie dość, że sprawia to radość, to także poszerza słownictwo!

Nowoczesne technologie

Internet jest prawdziwą skarbnicą wiedzy, należy jedynie nauczyć się z niej korzystać. Oprócz nauki w szkole językowej dobre efekty można uzyskać stykając się cały czas z językiem, nawet w codziennych czynnościach. Szczególnie młode osoby bardzo szybko uczą się czerpać jak najwięcej z nowych technologii. Na smartfona można ściągać darmowe aplikacje z testami, quizami lub fiszkami. Również ulubiony portal można przestawić na obcy język, a na YouTubie śledzić kanały zagranicznych vlogerów. Ponadto nie trzeba się obawiać rozmowy w innym języku, studenci bardzo chętnie spotykają się i rozmawiają z osobami z Erasmusa. Można również podtrzymać znajomość poprzez korespondencję albo interaktywne rozmowy z native speakerami. Możliwości jest bardzo dużo!

Podróże kształcą

Szczególnie jeśli mamy na myśli naukę języka. Linie lotnicze oferują coraz tańsze bilety na loty zagraniczne, warto z tego skorzystać i polecieć na kilka dni do naturalnego środowiska językowego. Chcąc szlifować angielski można polecieć do Londynu i pogawędzić z Anglikami. Okazji jest mnóstwo. Na ulicy pytając o drogę, w muzeum przysłuchując się opowieści przewodnika, czy nawet w knajpie, nawiązując nowe znajomości. Jest jeszcze jedna zaleta uczenia się języka w państwie, gdzie będziemy z każdej strony nim otoczeni. Mianowicie możliwość nauki słownictwa potocznego, ale nie mamy na myśli przekleństw. 😊

Jaki jest wniosek? Kto chce – szuka sposobu. Każdy z nas może nauczyć się biegle języka obcego, niezależnie od umiejętności. Nauka nie musi kojarzyć się jedynie z siedzeniem z nosem w książkach, ale również z przyjemnym spędzaniem czasu przy muzyce, aplikacjach czy poznając nowych ludzi.

szybkie płatności: